Carlos Sainz Új Igazgatóként Csatlakozik a GPDA-hoz

Carlos Sainz Új Igazgatóként Csatlakozik

Az új Formula-1 szezon versenyei még nem kezdődtek el, de Carlos Sainz ismét az f1 hírek címsorában szerepel. A 30 éves spanyol pilóta, aki az idei szezonra a Ferrari csapatából a Williams-hoz igazolt, az új általános igazgató lesz a Grand Prix Versenyzők Szövetségének. Így tölti be azt a pozíciót, amelyet a négy-szeres világbajnok Sebastian Vettel hagyott üresen. Vettel 2022 végén vonult vissza a Forma-1-ből, majd tavaly lemondott a GPDA igazgatói posztjáról.

Az Új Kinevezés és Carlos Sainz Nyilatkozata

A GPDA Instagram-felületén közzétett bejelentésben Sainz így nyilatkozott:
„Szenvedélyesen szeretem a sportomat, és úgy gondolom, hogy nekünk, versenyzőknek felelősségünk, hogy mindent megtegyünk az érdekelt felekkel együttműködve a sport előrehaladásáért. Nagyon örülök és büszke vagyok, hogy a GPDA igazgatói szerepét vállalva hozzájárulhatok a sport fejlődéséhez.”

Ezzel Sainz csatlakozik a GPDA vezetői táborához, amelyben már szerepel Alex Wurz elnök, a Mercedes versenyzője George Russell és Anastasia Fowle.

Alex Wurz üdvözlő szavai is ezt erősítik:
„Örömmel üdvözöljük Carlost a GPDA igazgatói tagjaként. Több éve aktív és elkötelezett tagja a szervezetnek, és őszintén értékeljük az elkötelezettségét, amellyel vállalta ezt a létfontosságú szerepet.”

A GPDA Története és Szerepe a Forma-1-ben

A 1960-as évek elején alapított GPDA – a Forma-1 versenyzői szövetsége – elsősorban a biztonsági kérdésekre koncentrált. Egy példa erre a 2018-as szezonban megvalósult „halo” fejvédő eszköz bevezetése, amely azóta több életet is megmentett súlyos balesetek során.

A FIA Intézkedései és a Versenyzők Reakciója

Az utóbbi években azonban a versenyzők egyre inkább összetűzésbe kerültek a FIA elnökével, Mohammed Ben Sulayemmel, akit 2021-ben választottak meg. Ben Sulayem döntései – többek között januárban hozott olyan szabályozás, amely szerint a versenyzők versenytilalattal sújthatók, ha káromkodnak – aggodalmat keltettek a Forma-1 számos érdekeltje között.

A FIA egyelőre nem tisztázta, hogyan kerülnek alkalmazásra ezek a szabályok. A világos példa erre, amikor az utóbbi időben Adrien Fourmaux, a világszintű rally-versenyző, 10 000 eurós büntetést kapott egy svédországi rally interjúban elhangzott káromkodása miatt.

Sainz szintén kifejezte álláspontját, miszerint helytelen a versenyzőket versenytilalattal fenyegetni a káromkodás miatt, bár egyetértett abban, hogy sajtótájékoztatásokban és televíziós interjúkban érdemes kerülni a durva nyelvezetet.

Novemberben a GPDA nyílt levelet írt a FIA-nak, amelyben arra kérte a szabályozó szervezetet, hogy kezelje a versenyzőket felnőttként. A levél szerint a pénzbírságok nem megfelelő büntetési formai, és átláthatóságot várnak el abban, hogy ezeket az összegeket mire fordítják fel. A levél részben a Red Bull versenyzője, Max Verstappen esete után született meg, akit a szupertitkos, singaporei nagydíjon tett káromkodás után arra utasítottak, hogy végezzen „közhasznú munkát”. Emellett más intézkedések – például az ékszerek használatának betiltása – is növelték a versenyzők elégedetlenségét.

Összegzés

Carlos Sainz kinevezése új irányt jelez a GPDA vezetésében, miközben a Forma-1 világa a FIA legújabb intézkedései miatt osztottá vált. Míg Sainz lelkesedése a sport iránt egy új fejezet kezdetét jelzi, a versenyzők és az érintett felek továbbra is kérdésekkel és vitákkal szembesülnek a szabályozó szervezet által bevezetett új intézkedésekkel kapcsolatban.

Ez a fejlemény nemcsak a sportbiztonság, hanem a versenyzők autonómiája és a szabályalkalmazás kérdését is előtérbe helyezi, és várhatóan további párbeszédet indít a Forma-1 jövőjét meghatározó döntésekről.