Jenson Brooksby – Az autizmus árnyékából tér vissza 2025-ben

Jenson Brooksby 2025 autizmus spektrumzavarral

Jenson Brooksby neve nem ismeretlen a tenisz rajongók körében. A fiatal amerikai játékos, aki már korán felhívta magára a figyelmet Grand Slam-tornákon aratott győzelmeivel, 2025-ben újra pályára lép, miután két évet kihagyott sérülések és egy felfüggesztés miatt. A visszatéréséről szóló sporthírek kétségtelenül örömmel töltöttek el minket. Azonban Brooksby története nem csupán a teniszből áll – életének egy másik jelentős vonatkozását, az autizmus spektrumzavarral való életét is megosztotta a világgal.

Az autizmus: Jenson Brooksby élettörténetének meghatározó eleme

Brooksby 24 évesen, először beszélt nyíltan arról, hogy autizmus spektrumzavarral él. Elmondása szerint gyermekkorában 40 órát töltött terápiával hetente, hogy fejlessze kommunikációs és szociális készségeit. Az autizmus, amely egy fejlődési rendellenesség és az agy működésének különbségei okozzák, komoly kihívásokat jelentett számára, ugyanakkor – ahogy Brooksby is kifejtette – óriási erőt adott neki a pályán.

„Nyomás alatt különösen jól tudok fókuszálni néhány specifikus részletre hosszú ideig” – mondta Brooksby, aki saját tapasztalatait „nagy erősségként” értékeli. Ugyanakkor nem tagadta, hogy bizonyos helyzetekben, például vereségek vagy technikai hibák esetén, kitörései vannak, amit edzője, Paul Kinney, folyamatosan figyelemmel kísér.

A felfüggesztés háttere és Brooksby visszatérése

2023 októberében az ITIA (Nemzetközi Teniszintegritási Ügynökség) 18 hónapra eltiltotta Brooksbyt, mert három drogteszten nem jelent meg időben. Bár nem tiltott szerek használatával vádolták, az ITIA szerint kommunikációs problémák vezettek a kihagyásokhoz. Egy fellebbezés után a büntetést lerövidítették, így 2024 márciusában visszatérhetett volna, de sérülései miatt nem tudott azonnal játszani.

Az eltiltás időszaka alatt Brooksby két csuklóműtéten esett át, valamint új edzői csapatot állított össze. „Több rossz dolog is egyszerre történt. Ez mentálisan nagyon megterhelő volt” – vallotta be.

Karrier csúcsai: Jenson Brooksby tehetsége és elismerése

Brooksby 2021-ben, mindössze 20 évesen, a US Open negyedik fordulójában szettet nyert a legendás Novak Djokovic ellen, aki később úgy nyilatkozott, hogy „sokszor hallunk még róla a jövőben.” A 193 centiméter magas játékos egyedi ütései és taktikai éleslátása révén olyan sztárokat győzött le, mint Casper Ruud, Stefanos Tsitsipas vagy Taylor Fritz.

Edzője, Eric Nunez szerint Brooksby „top 10-es játékos” lehet, ha teljesíti a benne rejlő potenciált. A visszatéréshez vezető út azonban nem volt egyszerű – sérülései és a pályán kívüli problémák miatt majdnem két teljes évet kihagyott.

Az autizmus megértése és elfogadása

Brooksby azért döntött úgy, hogy nyilvánosság elé tárja történetét, mert azt szeretné, ha az emberek – legyenek azok teniszezők vagy bárki más – megértenék, ki is ő valójában. „Nem akarom, hogy az emberek félreértsenek. Az autizmus csak egy része annak, aki vagyok” – fogalmazott.

Korai éveiben Michelle Wagner, az autizmus spektrumzavar szakértője segítette Brooksbyt a fejlődésben. Wagner szerint Jenson esete „egyedi és szokatlan”, mivel a kezdeti súlyos viselkedési problémák ellenére most már a spektrum enyhébb végén helyezkedik el.

Mi várható 2025-ben?

Jenson Brooksby tervei szerint 2025 januárjában a Challenger Tour keretében tér vissza a versenyzésbe, mielőtt részt venne az Australian Openen. A visszatérés célja egyértelmű: „Jobbá válni” – mondta Brooksby. Az új csapatával, beleértve a fizikai edzőjét, Paul Kinney-t, Brooksby azon dolgozik, hogy javítsa a testtartását és a szerváit, valamint elérje, hogy mentálisan erősebbé váljon.

Összegzés

Jenson Brooksby története nem csupán a sportról, hanem emberi kitartásról és az önazonosság kereséséről szól. Az autizmus spektrumzavarral való élet kihívásai és a teniszben elért sikerei azt mutatják, hogy lehetséges a korlátokat átlépni. Az elkövetkező évek során a világ újra megismerheti Jenson Brooksbyt – nemcsak mint teniszezőt, hanem mint inspiráló példaképet is.